Musical Itinerary

Fourth Floor

Silent Auction
5:30 p.m.–10:30 p.m.
 

Superstar Ballroom
Sponsored by Aramark Education and Blue Cross Blue Shield of Massachusetts
7:00 p.m.–8:30 p.m.
Berklee City Music Ensemble Directed by Winston Maccow
Drums: Langston Maxwell, Orange Village, OH
Bass: Daniel Winshall, Jamaica Plain, MA
Tenor Saxophone: Gregory Groover, Roxbury , MA
Piano: Nicholas Perez, Boston, MA
Guitar: Brogan Woodburn, West Linn, OR
Special Guest Vocalist: Quinton Monteiro, Midland, PA

Third Floor

Dance the Night Away
Sponsored by Avid Technology, State Street Corporation, and New Balance Foundation
9:00 p.m.–9:45 p.m.
The Berklee Salsa Ensemble Directed by Bernardo Hernandez
Drums: Alejandro Vega, Managua, Nicaragua
Timbales: Gustavo Hernandez, Boston, MA
Congas: Gilbert Mansour, Beirut, Lebanon
Bongos: Argenis Genao, New York, NY
Piano: Nicholas J. Perez, Hyde Park,MA
Bass: Victor Murillo
Guitar: Luis Fernando Avila, Muñoz, Colombia
Trumpet: Hannah Ureste, Union City, CA
Trumpet: Margaret Saner, CO
Trumpet: Taylor Kelly, Rochester, NY
Tenor Saxophone: Gregory Groover, Roxbury, MA
Trombone: Aleida Bautista, Chihuahua, Mexico
Trombone: Fernando (Nandy) Lopez, San Juan, Puerto Rico
Vocals: Denise Torres, East Boston, MA
Vocals: Elvia Ferreira, Jersey City, NJ
Vocals: Valeria Ines Anez Chirinos, Caracas,Venezuela
Vocals: Christian Yaipen, Peru

10:00 p.m.–11:00 p.m.
The Hip Pocket Orchestra
Vocals: Karen Bell '90, Roxbury, MA
Vocals: Andrea Capozzoli '01, Faculty
Vocals: Jeff Ramsey ’90, Faculty
Vocals: David Jiles Jr. ’10, Boston, MA
Guitar: Eric Byers, Faculty
Bass: Kevin Cobb '82, Cambridge, MA
Drums: Bill D'Agostino '89, Berkley, MA
Saxophone: Matthew Langley, Eliot, Maine
Trumpet: Mike Pipeman '80, Franklin, MA
Keyboards: Mark Shilansky, Faculty
Trombone: Joel Yennior, Cambridge, MA

Berklee Groove Club
Sponsored by Akai Professional/Numark/Alto Professional and Fairhaven Capital Partners
9:00 p.m.–9:40 p.m.
Berklee Full Circle Band
Piano/Vocals: Steve Oristaglio, Boston, MA
Acoustic Guitar/Vocals: Samantha Schultz, Edmonton, Canada
Electric Guitar: Ameya Kalamdani, Canton, MI
Electric Guitar/Vocals: Ethan Edenburg, Weston, FL
Drums: Jonathan Newman, Baton Rouge, LA
Bass: Dave D’Aranjo, Singapore, Singapore
Violin: Jakub Trasak, Prague, Czech Republic
Keyboards: Dave Mackay, Leicester, United Kingdom

10:00 p.m.–11:00 p.m.
The Scratch Ambassadors Directed by Steve Webber
Numark TTX Turntables: Aries Dang (a.k.a. DJ Oh Please), Beijing, China
Numark TTX Turntables: Nicholas Zeigler (a.k.a. Iron Fist), Las Cruces, NM
Akai EWI, Saxophones: Vanessa Collier, Philadelphia, PA
Numark TTX Turntables: Brian Ellis (a.k.a. Raydar), Faculty
Numark TTX Turntables: Stephen Webber (a.k.a. Prof. Skratch), Faculty

American Roots and Blues Room
Sponsored by Robert E. Davoli and Eileen L. McDonagh Charitable Foundation and Lewis (Rusty) and Mari Williams
10:00 p.m.–11:00 p.m.
Country Blues Showcase
Guitar/National Steel/Vocals: Paul Rishell, Boston, MA
Guitar/Vocals: Woody Mann, New York, NY
Harmonica/Mandolin/Vocals: Annie Raines, Boston, MA

City Music Room
Sponsored by Gallagher Koster Insurance Agency, City National, McCall & Almy, and Lee Kennedy Co.
9:10 p.m.–9:50 p.m. and 10:10 p.m.–10:50 p.m.
Berklee City Music All-Stars Directed by Winston Maccow
Vocals: Tamina Johnson-Lawson, Van Nuys, CA
Vocals: Franchesca Philip, Roxbury, MA
Vocals: Langston Theard, New Orleans, LA
Vocals: Jasiah Lewis, Dorchester, MA
Keyboards: Charles Vadala, Roslindale, MA
Bass/Drums: Christoff Glaude, Boston, MA
Drums: Justin Riggins, Dorchester, MA
Trumpet/Drums: Faraday Fontimus, Dorchester, MA
Guitar: Antonio Shiell-Loomis, Boston, MA
Trombone: Daniel Hines, Dorchester, MA
Tenor Saxophone: Gustav Hossain-Endl, Somerville, MA

Global Jazz Club 
Sponsored by Academic Risk Resources, Barnes and Noble, BMO Capital Markets, and Jeffrey Shames
9:00 p.m.–9:50 p.m.
Giorgi Mikadze Quintet
Piano: Giorgi Mikadze, Tbilisi, Georgia
Tenor Saxophone: Edmar Colon, Coamo, Puerto Rico
Trumpet: Ryan Easter, Richmond, VA
Bass: Hoo Kim, Seoul, South Korea
Drums: Rodney Rocques, Sarasota, FL

10:00 p.m.–11:00 p.m.
Berklee Global Jazz Institute
Trombone: John Egizi, Ventura, CA
Tenor Saxophone: Edmar Colon, Coamo, Puerto Rico 
Alto Saxophone: Lihi Haruvi, Gan-Yavne, Israel 
Guitar: Joe Manzoli, Toronto, Canada
Bass: Spencer Stewart, Vancouver WA
Bass: Hoo Kim Young, Seoul, South Korea
Drums/Percussion: Sergio Martinez, Madrid, Spain

Fourth Floor

Silent Auction 
5:30 p.m.–10:30 p.m.

Starlight Finale
Sponsored by Mr. and Mrs. Lawrence J. Sapanski
11:15 p.m.–12:30 p.m.
The Family Stone